Tříkola a osvětlení od zdzd

Tříkola a osvětlení od zdzd

Příspěvekod zdzd » pon led 11, 2016 8:20 pm

Pod stromeček přiletěl dlouho skrývaný komplet FLAIR od HACKERa.

Velká krabice obsahule vrchlík, sedačku, pilota se servy, regl, motor, vrtuli a dokonce i paramixer. Doplnit stačí accu, odpovídající konektory na regl a přijímač.

Paramixer jsem zrušil jako první. Ovládání jsem do FX-30 naprogramoval podle doporučení z webu a paramixer by jen přidal kupu drátů a věc navíc, která se může pokazit. Šel do šuplete.

Pilota jsem musel upravit přizpůsobením prostoru pro RX (má ho v pr*eli). Když už jsem u toho byl, zrušil jsem mu nohy a udělal je znovu. Originální jsou z hliníkového drátu omotaného vatelínem. Pár zakopnutí a drát by se zlomil. Nohy místo drátu dostaly kostru z hadice ke staré sprše. Pilot ještě dostal do tlapek smyčky s karabinkami alá dub.

Na hrazdu jsem mu doplnil osvětlení. 2x dvě seriové 3W LED ( http://www.gme.cz/led-3w-cool-white-270 ... 0-p518-235 ) krmené proudem 350 mA stabilizovaných LED driverem ( http://www.gme.cz/dc-dc-led-driver-do-d ... l-p332-389 ). Dva páry proto, že není dobrý nápad spojovat LED paralelně a tříčlánek uživí jen dvě LED v sérii. A taky proto, kdyby něco umřelo, polovina zůstane svítit. LED jsem zakryl barevnými vičky, takže z boku slouží jako poziční světla. K driverům jsem dodělal i RC spínač, ale ten se mi nelíbí. Je to jen jednoduchý obvod, který je rušený servy. Složitější se mi nechce budovat, a tak je nejbezpečnější vypínač klasika - připojit konektorem.

Protože počasí pořád ještě nebylo letové, dal jsem se do tříkolky. Hliníkový profil 15x15 + kus úhelníku. Inspiroval jsem se tvarem od Hackeru, zabral stůl v kuchyni, vytáhnul pilku a pilník, vysypal krabičku šroubů a šel na to. Stroj se rodil od pasu, bez výkresů, tak jak to vycházelo. Rodina mne nakonec přinutila dodělat i stupačky, prý to bez nich není ono.

Pak mi došlo líto, že vrchlík osvětlený je, ale trojkolka ne. Tak jsem vytáhnul založenou jednotku nightfly a jal se vyrábět světla a drátovat. I to se nakonec jakžtakž podařilo.

Výsledkem je hotový stroj s nadrženým pilotem i mnou. Mlhavé počasí zatím nedovolilo žádný let, jen jsem nacvičoval starty a běhal po hřišti. No, tedy nic moc. Nějak mi to nejde. Vrchlík uhýbá, jednou ne jednu stranu, podruhé na druhou… Seřízením to asi nebude, to by zdrhal pořád na tu samou. Asi to bude rukama. Jedna strana se nafoukne dřív, vyrazí dopředu a tím stočí celý vrchlík. Ještě jsem zjistil, že výztuhy uší jsou zajištěny sucháčem, o který se občas zachytí šňůry. To jsem začistil.

Pokud by ale někdo měl zaručený recept jak s tím do vzduchu, bral bych ho hned. Případně i konzultaci při nácviku. Jenže široko daleko nevím o nikom, kdyby rcparaglider měl…

No, konec řečí, čas na pár obrázků.

Tříkolka se světly

Detail čumáku

Světla na zadní nápravě

Tříkolka se světly ze předu

Svítí to

Svítí to

A videa jak to funguje.

http://zd.wwwcity.cz/MVI_5951.MP4
http://zd.wwwcity.cz/MVI_5952.MP4
http://zd.wwwcity.cz/MVI_5953.MP4

Na video jak s tím zápasím při startu nemám odvahu.
zdzd
RC paraglider pilot

Uživatelé Informace

Re: Tříkola a osvětlení od zdzd

Příspěvekod dub » pon led 11, 2016 8:34 pm

No Zdenku paráda :shock: , zítra napíšu víc.
Jinak vítej zde na fóru :)
Křídla mohou narůst jenom těm, kteří zkoušejí létat
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace
Věk: 54

Příspěvekod PetrB » úte led 12, 2016 6:25 am

Koukám že vánoce udělaly pár lidem radost a bude zde o pár nadšenců více.
Vítej zde a ať se daří. Prvotní nezdary jsou součástí tohoto koníčku. Bez nich by to nebylo ono a nikdo by sem nic nepsal :) Chce to jen zkoušet a trochu slušné počasí bez zmatených poryvů větru.
Petr

U mě vše při starém. Jacki chrápe v sedáku s krosnou na zádech a vrchlík je zazimován. Nemám morál na to ho vláčet venku v marastu.
"Padák byl vymyšlen jako záchranný prostředek a né věc na blbnutí."
PetrB
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace
Věk: 50

Příspěvekod dub » úte led 12, 2016 8:00 am

K tomu startu, abych se přiznal, ze země jsem neodstartoval ani jednou. Tak tam radit moc nemohu. Možná pomůžou nějaká videa
https://www.youtube.com/watch?v=M1P1_LHIZOo. Všimni si těch praporů vedle toho nákupáku jak fouká. To co s tím dělá je proti větru. Dle mého na start ze země toho větru je trochu třeba.
Do vzduchu moje křídla dostávám pouze hodem. No on to není hod v pravém slova smyslu. Jde o to krosnu (nebo tříkolku) do vzduchu posadit. Když bys ji hodil, tak s tím škubneš proudnice se utrhnou a je to na zemi.
Vrchlík je rozložený na zemi celou plochou. Vrchní strana je dole. Tříkolka leží rovněž na zemi třeba půl metru od vrchlíku. Pak chytíš tříkolku pd sedákem a zkontroluješ šnůry , zda nejsou překroucené a nebo prohozené. Vrtule směřuje k zemi a ty horní šnůry na popruzích musí jít k náběžce. Pak tříkolku znovu položíš a vrchlík načechráš. Težko se to popisuje , ale vypadá to tak, že náběžka je výš, než ostatní část vrchlíku. Pak chytíš tříkolku pod sedákem. Naklopiš ji tak, aby Ti vítr od vrtule foukal na boty. Zhruba půl plynu. Energické škubnutí (tak akorát) to dosáhneš pokrčením v lokti. Pak následují jeden -dva kroky vzad. Vrchlík se nalévá a jde nad hlavu pilota. Musíš v ruce cítit malý tah , jak to nese a tříkolka skoro nic neváží . Když v této fázi začne vrchlík uhýbat na nějakou stranu, tak ho musíš podbíhat a to vždy na tu stranu kam Ti vrchlík uhne. Častou chybou je, že se podbíhá na opačnou stranu proti pohybu vrchlíku. Když je vrchlík rovně nad hlavou tak ho to tam v této fázi posadíš a mírným popostrčením pošleš vpřed. Ze začátku je to dobré trénovat na mírném svahu a to z důvodu, že když dáš málo plynu, tak Ti tříkolka neskončí na zemi. Další samozřejmostí je, že vše se dělá proti větru i tomu nejmírnějšímu. Na začátky se trochu větru hodí . S tím vrchlíkem co máš ty to jde v pohodě, chce to jen cvičit. Video klidně dej. Né pro pobavení ,ale z důvodu lepšího analyzování chyb. Prvotní nezdary pominou a pak už jen lítat a lítat, když tedy -počasí-manželky a čas dovolí.

Tak ať se daří
Naposledy upravil dub dne pát črc 15, 2016 7:37 am, celkově upraveno 1
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod zdzd » úte led 12, 2016 8:30 am

Ze země jsem zatím nestartoval, aktuálně není kde.

Zkoušel jsem to jen z ruky, ale kroky vzad mne nenapadly. To může být ta finta. Uvidíme.

Díky.
zdzd
RC paraglider pilot

Uživatelé Informace

Příspěvekod PetrB » úte led 12, 2016 8:41 am

Jirka to už popsal a já jen dodám že sklon tříkolky při startu má dost podstatný vliv na nafouknutí a chování vrchlíku. Prostě a jednoduše - vrchlík leží na zemi horní stranou, náběžná hrana je mírně vztyčena aby byl zajištěn dobrý přístup vzduchu do komor při náhozu, vrchlík mírně prohnutý do oblouku jako u velkého paraglajdu a krosna nebo tříkolka v poloze ležmo tak aby šňůry směřovaly přímo k vrchlíku. Potom lehce(nutno zkusit) zatáhnout a sledovat chování. Mě se občas stane že si neuvědomím polohu krosny kterou držím v letové poloze už při startu a to prostě odstartovat nejde. Je to to samé jako start velkého paraglajdu. Tam taky musí šňůry směřovat přímo k padáku. A s tím podbíháním je to tak jak popisuje Jirka. Je to jen několik kroků navíc. Jak kdy.
"Padák byl vymyšlen jako záchranný prostředek a né věc na blbnutí."
PetrB
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace
Věk: 50

Příspěvekod zdzd » úte led 12, 2016 9:02 am

Podle těch nalinkovaných videí se zdá, že ze země je to naprostá brnkačka. Ale pokud něco hnedka vypadá náramně jednoduché a snadné, obvykle se na něco zapomnělo... Ale nahlodalo mne to, že bych začal hledat vhodné plochy?

No a to "ruční video"? Chce to evidentně grif. Takový výcvikový event by byl super. Ale u nás to asi nehrozí. Málo nás. Nicméně pokud by se v rozumné vzdálenosti někdo znalejší našel, klidně bych na kus řeči a menší tréning s dozorem vyrazil.
zdzd
RC paraglider pilot

Uživatelé Informace

Příspěvekod RCparaSKY » úte led 12, 2016 9:26 am

ahoj
No tak rad uz je tu dost takze psat nic nebudu jen mozna chce to vazne zkouset a zkouset dalo by se rict ze start je na rc paraglidingu asi nejtezsi vec i Jirka se to naucil kdyz behal pod ranou s padakem nad hlavou po celem letisti:D:D Hele odkud jsi?:-PJinak to skoleni bude na Rane i tenhle rok a konecne i soutez:-P ale to se nechte prekvapit:D
Born to FLY
RCparaSKY
Administrátor

Uživatelé Informace
Věk: 34

Příspěvekod dub » úte led 12, 2016 9:27 am

Takové výcvikové soustředění jsme měli předloni na modelářské dovolené na Rané. Jé je co jsem se tam naběhal :lol: :lol: :lol: :lol: Druhá minuta videa
https://www.youtube.com/watch?v=TI9gugv ... e=youtu.be
Jak říkáš, zatím je nás málo a hlavně jsme rozesetý po republice, uvidíme časem, jestli se neudělá někde větší seskupení letců RC paraglidingu.
Jinak ničeho se neboj a trénuj, vrchlík co máš je tak hodnej jako Free a až najdeš ten grif, tak to půjde samo ;)
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod zdzd » úte led 12, 2016 10:15 am

No jo, vy jste všichni od Rané, což je 295km vzdušnou čarou. Dál než k nám do Břeclavi to už máte snad jen do Ostravy...

Alejo, kdyby něco bylo, pouvažoval bych.
zdzd
RC paraglider pilot

Uživatelé Informace

Další

Zpět na Tříkolky a panáci