Krosna pod vrchlík Fox 2,6 RS

Re: Krosna pod vrchlík Fox 2,6 RS

Příspěvekod dub » čtv srp 17, 2017 6:48 am

Ahoj, ty vrtule není můj nápad, ale okoukal jsem to u německých sousedů. Hlavním důvodem proč se vrtule takto dávají je, že se podstatně sníží hluk od vrtule v ochranném koši. Nevěřil jsem tomu ale fakt to funguje, když jsou vrtule v pravém úhlu, tak se ozývá nepříjemné pištění, jako u jedné vrtule , ale tah je největší. Se zmenšování úhlu vrtulí se tah zmenšuje (ale není to tak strašné) , ale to podstatné je že se zmenšuje výše zmíněný hluk. Pokusy v Německu bylo zjištěno, že takovým kompromisem mezi hlukem a tahem je úhel v rozmezí 50 a 60 stupňů.
Původně byl na krosně větší koš a vrtule 14/7. Teď je tam koš menší a vrtule jsou 12/6. Prozatímním měřením proudu jsem zjistil , že odběr je v obou případech přibližně stejný, ale s menším hlukem . Tah porovnávám při polovičním plynu s vrtulí směřující do země a sleduji kolik krosna váží pocitově v ruce. V obou případech na půl plynu 5 kilová krosna nevážila skoro nic . Zkoušky proběhly pouze na zahradě za domem, ve vzduchu to ještě nebylo, tak jsem na to sám zvědavý :-)
Na závěr bych upozornil, že všechny vyše popsané pokusy jsou na amatérské úrovni a slouží pouze pro orientaci. Důležité je, že to funguje a nehrozí přetížení motoru, regulátoru ani baterie.
Křídla mohou narůst jenom těm, kteří zkoušejí létat
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace
Věk: 54

Příspěvekod dub » sob srp 19, 2017 10:43 am

Včera 18.8.2017 se uskutečnil další pokusný let vrchlíku Fox 2,6 RS. Vítr 3-5 m/s , zataženo. Váha krosny 4,5 kg. Konfigurace pohonu je následující , motor Axi 4120/18, pohonný akumulátor 6-ti článek o kapacitě 5000mAh, regulátor spin 66 PRO, vrtule 2x APC elektro 12/6. Vrtule jsou na unašeč našroubovány za sebou a mezi sebou svírají úhel 55stupňů.
Po 20 minutovém motorovém letu byly naměřeny následující hodnoty. Proud pro udržení rovného letu je 10A , což při odběru ze 6-ti článkové baterie je přibližně 240W. Po přistání bylo naměřeno, že z akumulátoru je vyčerpáno 3120mAh. Napětí článků shodné 3,73V. Pro mě výsledky velice uspokojivé a maximální spokojenost.
Ještě dodám, že pohonný akumulátor nabíjím proudem 10A což odpovídá nabíjecímu proudu 2C. Nabíjím v režimu Long life, což je program, který ukončí nabíjení , když hodnota napětí článku dosáhne 4,108V. Pro články je to mnohem šetrnější a rozdíl mezi tím kdybych je nabíjel na koncové napětí 4,2 v není zas tak markantní rozdíl, ale za to se prý výrazně prodlouží životnost akumulátoru. Toto moudro není z mé hlavy, ale vyčetl jsem ho v nějakém povidání o Lipol akumulátorech :D
Co se týče zdvojené vrtule opravdu to funguje a hluk poklesl skoro na polovinu a je takový příjemnější na poslech. Původně byla na motoru namontována vrtule 14/7 a při létání byl zvuk takový vysoký a někdy nepříjemný. Doporučuji vyzkoušet ;)
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod dub » stř zář 20, 2017 9:39 am

Včera jsem na zahrádce za barákem uskutečnil další pokus , jak se projeví změna typu vrtule na spotřebě proudu. Původně byly na krosně namontovány dvě vrtule APC 12/6. K pokusu jsem použil dvě vrtule Aeronaut light 12/4,5. Již na první pohled je vidět, že listy vrtule jsou širší než u vrtule APC a mají tenčí slabší střed což jsem uvítal , protože po jejich namontování na unašeč z utahovací matice vyčnívá ještě tak 1cm závitu M8. V případě vrtulí APC nevyčnívalo z matice nic a ještě byla hřídel 1mm utopená v matici. Bylo ta tak na hraně když vezmu v úvahu, že samotný unašeč je z duralu .
V letové předvolbě start mám plyn křivkou omezen na 50% a v vrtulemi APC byl odběr 24A . S novými vrtulemi je odběr 20A. Pocitově je tah stejný , tak jsem zvědav, jak se nové vrtule projeví za letu. Každá ušetřená mAh se počítá a prodlouží motorový let ;) .
Telemetrie s čidlem proudu je k nezaplacení . Udělám potřebné pokusy a pak si v klidu na grafech přímo ve vysílači prohlédnu co se dělo a kolik to vlastně žralo :lol: :lol:
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod PetrB » stř zář 20, 2017 12:07 pm

Víš co ti na to řeknu?
"neřeš to a lítej"
pěkný den :)
"Padák byl vymyšlen jako záchranný prostředek a né věc na blbnutí."
PetrB
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace
Věk: 50

Příspěvekod dub » stř zář 20, 2017 12:18 pm

:D Tady je hnusně na lítání to není, tak řeším věci, které mě zajímají a snažím se vyladit krosnu k mé spokojenosti. O výsledky svého počínání se rád podělím s ostatními . Věřím, že by někomu mohly pomoci a mohl se tak vyhnout cestám do slepých uliček.
Kdyby jste neměli na letišti kameru, tak ani nevím, že tam lítáte. Což takhle něco napsat a podělit se s ostatníma ;)
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod PetrB » čtv zář 21, 2017 5:48 am

Jak je vhodné počasí, lítá tam každý kdo má padák. Občas jsou hadráři v převaze :lol: už konečně. Občas Laďas předvede něco té základní akrobacie. No, ta poslední moc nevyšla. Zavrtal to až do louky :cry: Potom proběhla ukázka pádu v zatáčce po průletu. Zatím to odnášejí jenom vrtule :) Já jsem si na Weguse pořídil novou baterku, dvoučlánek 7200mAh. Motorového letu je z toho 25minut. Zatím co někdo už mění druhou až třetí baterku, já a Pája stále létáme. Občas docela natěsno. Máme asi dost malý letiště, prostě se tam tři vedle sebe nevejdeme. Tak někdo musí letět v úrovni kolen aby uvolnil místo nad ním. A je to stále stejný. Všichni tomu propadli a těší se až nebude foukat. Potom jsou letadla opravdu až na vedlejší koleji. Nějak se to začíná moc zvrhávat k těm padákům.
P.
PetrB
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod dub » čtv zář 21, 2017 8:10 am

No konečně nějaké info:-)
Koukám, že okolí Zlončic , Kralup a blízkého okolí zasáhl RC paraglidingový mor :lol: :lol: :lol: . To je moc dobře jen tak dál. Ani nevíš, jak Vám závidím to lítání. . Vy tam hold můžete lítat na každý směr větru. Tady se musí čekat na ten SV, V a nebo JV. Když už se vydaří směr, tak to musí být do 5-ti m/s no a pak nesmí pršet . Takže nic moc, ale když to zas vyjde tak je to supr.
Základní akrobatické prvky :lol: :lol: :lol: , ty dělám někdy i nechtěně.
Dvoučlánek 7200mAh vím o čem mluvíš , do laminátové krosny pod malého Foxe nakládám dvoučlánek 10000mAh složený ze dvou baterek 5000mAh zapojených paralelně. Pak je motoru habaděj třeba i 30 min. Záleží jak moc se bere za knipl plynu :)
Naposledy upravil dub dne čtv zář 21, 2017 10:41 am, celkově upraveno 1
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod PetrB » čtv zář 21, 2017 10:30 am

...... :lol: ;)
Naposledy upravil PetrB dne čtv zář 21, 2017 12:41 pm, celkově upraveno 1
PetrB
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod dub » čtv zář 21, 2017 10:44 am

Byl jsem po dlouhé době z příspěvku od nikoho jiného na foru rozrušen tak, že jsem napsal chybu :oops: :oops: :oops:
Už je to opravené :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod Ladys » pát zář 22, 2017 11:20 am

Ahoj pánové dlouho jsem se neozval, tak to napravuji ;) ;) .
Co napsal Peťan je naprostá pravda.
Mě už nebaví jenom si tak poletovat, skouším hranice padáku, a ještě musím zvládnout škrtnutí ucha o zem a pak budu spokojen :D :D :D .
To že spirála jde občas do země, to se stane.
Proto jsem si udělal koš z 8 mm, kulatiny a to vydrží všechno ;) .
Prostě, kdo nepadá tak lítá pod svoje možnosti, akorát nesmí sundavat kolegové :) :) :) :) :) .
Ladys
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace
Věk: 57

PředchozíDalší

Zpět na Tříkolky a panáci