Program RCparaglideru do FUTABA T12FG/FX-30 a příbuzných

žádná rada není špatná

Program RCparaglideru do FUTABA T12FG/FX-30 a příbuzných

Příspěvekod zdzd » úte led 19, 2016 9:03 pm

Před naježením setu FLAIR jsem se předem zajímal o možnosti naprogramování RCparaglideru do těchto vysílaček. Dostal jsem tip na jedno německé fórum odkud mi nakonec dub zprostředkoval i programovací data. Paraglider byl naprogramován přes mix motýlka. Funguje to, ale tak nějak mne to neuchvátilo. Pořád jsem si myslel, že to musí jít lépe.

Pak jsem dostal obrovskou krabici s FLAIR, ve které se mimo jiné vyskytouval i miniaturní paramixer. Ten taky fungoval, ale taky mne neuspokojil, protože komplikoval kabeláž.

Zjistil jsem také, že oba mixy pracují lehce odlišně. Hardwareový paramixer umí "jen tahat". Tedy doleva - levá dolů, doprava - pravá dolů. Brzda - obě dolů. A tak i při částečném přibrždění. Při plném zabrždění směr už nefunguje vůbec, protože neumí povolit opačnou stranu. Motýlkoidní mix v TX pořád mixuje obě funkce. Tudíž při plné brzdě a zatáčení doleva povolí pravou ruku, při žádné brzdě v takové situaci zatáhne levou. Při polovičním za levou zatáhne a pravou povolí.

Netuším, který systém je lepší a proč je paramix udělaný právě tak jak je. Nejspíš je to asi jen o zvyku. Ale pokud by někdo měl znalost proč je to jak je to a k čemu, celkem by mne to zajímalo...

No, zpět k věci. Doplňkový hardware jsem nechtěl, motýlkoidní program se mi nelíbil. Nebyl flexibilní, průběhy se nedaly modifikovat a nedaly by se tak např. porovnat oba styly řízení to přece musí jít udělat jinak.

A šlo to. Vyrobil jsem program na základě možnosti programovat křivku chodu serva a následných volných mixů. Změnou křivek pak lze docílit kteréhokoliv z výše uvedených způsobů, případně jejich kombinace.

Princip je následující:

K mixování jsem použil tři nejvyšší kanály. Tyto se nevysílají, ale tvoří „mezivýsledek“ k pozdějšímu mixování. Abych se v nich vyznal, přejmenoval jsem je z AUX na LEVA (L), PRAVA (R) a BRZDA (B). Ve FUNC jsem kanálu LEVA a PRAVA přiřadil knipl směru, BRZDA knipl výškovky. Výchylky pak přes AFR křivky popisují průběh zásahu kniplu. LEVA je při kniplu směru v neutrálu na max, při kniplu vlevo na min. Tím na výchylku doprava nereaguje, na výchylku doleva projede celý rozsah pohybu. Analogicky to plati pro PRAVA, jen opačně. Podobně je to pro BRZDA, řízeno kniplem výškovky na plný rozsah pohybu kniplem od neutrálu dolů.

Serva jsou ve skutečnosti řízena kanálem CH1 ELEVATOR (levá pracka) a kanálem CH2 RUDDER (pravá pracka). Jejich výsledná výchylka je dána mixem LEVA a BRZDA do ELEVATOR, tedy na levou ruku a PRAVA a BRZDA do RUDDER, tedy na pravou ruku. V mixech je povoleno trimování. Sečtené hodnoty jsou pomocí OFFSET mixu posunuty tak, aby v neutrálech kniplů byly obě pilotovy tlapky nahoře.

Celkový pohyb je omezen v EPA tak, aby ruce šly 100% dolů, nahoru je povoleno 110%, těch 10% je prostor pro případné trimování. Kanály je samozřejmě potřebné zreverzovat podle žádaného směru pohybu serv.

Ve výsledku je pak možné modifikací křivky LEVA, PRAVA, BRZDA a přizpůsobením OFFSET docílit libovolného průběhu reakce pilota na kniply.

A jak to vypadá v rádiu?

Takto:

Základní typ modelu

Tři přejmenované AXILIARY kanály (C12 - C10)

Ve FUNCTION nemají ELEVATOR ani RUDDER přiřazený žádný knipl

Ve FUNCTION má BRZDA přiřazen knipl výškovky a PRAVA i LEVA knipl směru

AFR - Knipl směrovky do LEVA

AFR - Knipl směrovky do PRAVA

AFR - Knipl výškovky do BRZDA

MIX1 LEVA do ELEVATOR- levá ruka

MIX1 LEVA do ELEVATOR- levá ruka

MIX2 PRAVA do RUDDER - pravá ruka

MIX2 PRAVA do RUDDER - pravá ruka

MIX3 BRZDA do ELEVATOR - levá ruka

MIX3 BRZDA do ELEVATOR - levá ruka

MIX4 BRZDA do RUDDER - pravá ruka

MIX4 BRZDA do RUDDER - pravá ruka

Offset ELEVATOR - levá ruka

Offset RUDDER - pravá ruka

Rozsahy pohybu serv. ELEVATOR levá ruka, RUDDERpravá.

Výsledek viditelný v SERVOMONITORU. C10-C12 zobrazují stav řízení z kniplů upravený příslušným AFR, v CH1 a CH2 výsledná namixovaná poloha rukou pilota

Uff...

Snad jsem se neupsal a snad to někomu pomůže.

A pro ty líné jsou tu obě verze ke stažení:

FLAIR-160119.zip
Výše popisovaný program
(1.32 KiB) 73 krát

FLAIR-V-160119.zip
Program s motýlkovým mixem
(1.23 KiB) 78 krát

V obou programech jsou ještě další funkce jako blokování motoru, řízení stopek, řízení osvětlení a podobně. To už si ovšem ale musí každý doladit sám, podle vlastních potřeb a konfigurace spínačů.

Do a z rádia se data tahají tímto prográmkem:
http://downloads.hobbico.com/software/f ... _0_ENG.zip

Konvertovat do některých jiných typů FUTABA je lze tím to prográmkem:
http://downloads.hobbico.com/software/f ... verter.exe
Naposledy upravil zdzd dne pát led 22, 2016 9:58 am, celkově upraveno 9
zdzd
RC paraglider pilot

Uživatelé Informace

Re: Program RCparaglideru do FUTABA T12FG/FX-30 a příbuzných

Příspěvekod dub » stř led 20, 2016 8:40 am

:o No Zdeňku parádní práce, pěkně napsaný. Doufám, že to pomůže i ostatním zájemcům. Škoda, že to nevyužiju. Má FC-18 je trochu dříve narozená :lol: . Prosím Tě ještě by to chtělo odkaz na RC manii. Dík
Křídla mohou narůst jenom těm, kteří zkoušejí létat
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace
Věk: 54

Re: Program RCparaglideru do FUTABA T12FG/FX-30 a příbuzných

Příspěvekod dub » stř led 20, 2016 8:43 am

Byl jsem zde dřív než na RC manii, to víš zvyk :D :D :D :D . Odkaz tam je . Dík
Křídla mohou narůst jenom těm, kteří zkoušejí létat
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace