Jak najít ulétnutý padák

žádná rada není špatná

Jak najít ulétnutý padák

Příspěvekod zdzd » pon úno 22, 2016 8:19 am

Každý už slyšel hororovou story o ulétnutém padáku a martyriu s jeho hledáním. Hledal jsem nějaké preventivní řešení a snad se podařilo.

Jedná se o lokátor používaný do aut, na psy, nevěrné manželky a podobně. Prodává se u nás zhruba za litr a více, převážně v obchodech se spy technikou. Z Čajny za polovic.

Já mám typ TK102. Krabička o rozměrech 64x46x17mm, 50g.

Krabka má vlastní napájení, které pár dnů vydrží. Uvnitř má GSM i GPS modul. Potřebuje SIM kartu. Komunikuje a řídí se přes mobil, pomocí SMS.

V zásadě má tři režimy:

1. Odposlech: Zavoláš, zvedne to a slyšíš co se tam děje.

2. SMS lokace: Zavoláš, nahlásí obsazeno (neplatíš hovor) a zpět ti pošle SMS s aktuální pozicí.

3. GPRS lokace: Připojí se přes GPRS data a polohu průběžně odesílá na server, případně tvoří záznam, která pak na požádání odešle najednou.

Kromě toho má nějaké další možnosti jako nahlásit opuštění zadané oblasti, překročení rychlosti a podobně.

Pro představu se dá podívat sem. http://www.auto-gps.eu/produkty/archiv/ ... ker-tk102/ Je tam i návod.

Zatím dobrý, ale není to tak jednoduché. TK102 má mraky klonů, které mají poněkud jiné formáty komunikace a přitom se od sebe v podstatě nedají odlišit. S tím mým jsem dlouho bojoval, než jsem rozchodil GPRS přenos a to jen průběžné hlášení. Uložená data se mi nepodařilo odeslat. Tedy odeslat asi ano, ale nenašel jsem žádnou službu, která by je uměla pozřít.

To ale bylo jen mozkové cvičení. Pro náš účel se dá obejít bez záznamu trasy. Důležité je, že po prozvonění pošle polohu. Tím pádem i identifikuje ten strom, který je třeba porazit...

Jo a existují i levnější lokátory, ale bacha na to. Ty obvykle nemají GPS, ale polohu určují jen ze vzdálenosti BTS stanic. Cože je velmi nepřesné a pro náš účel nepoužitelné.

A pokud je o SIM, tak ta je dnes už za suché z nosu... Třeba SIM kaktus je zadarmo, SMS pošle za 1,5Kč, data 1M za kačku. Dobít stačí pajda za rok. To se dá unést.
Naposledy upravil zdzd dne pon úno 22, 2016 8:44 am, celkově upraveno 1
zdzd
RC paraglider pilot

Uživatelé Informace

Re: Jak najít ulétnutý padák

Příspěvekod dub » pon úno 22, 2016 8:28 am

Tak, jsem našel odkaz u Hořejšího, ale ta cena :(
http://www.horejsi.cz/Pages/DetailProdu ... cislo=2858
Křídla mohou narůst jenom těm, kteří zkoušejí létat
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace
Věk: 54

Re: Jak najít ulétnutý padák

Příspěvekod zdzd » stř úno 24, 2016 7:44 pm

Udělal jsem pár pokusu ohledně chování mého klonu TK102 s následujícími výsledky (vycházím z cen kaktus, tedy 1,50Kč/SMS a 1Kč/1MB):

Nechal jsem posílat data o poloze každých 20s přes GPRS. Chodí to a na serveru je průběžně vidět aktuální poloha. Náklady za 24 hod nepřevýšily cenu jedné SMS. Vypadá to super, jenže to má své nemalé mouchy. Baterka, která v SMS režimu vydrží několik dnů, je v tomto režimu vycucnutá za několik hodin. Nepřetržité datové spojení a GPS měření holt potřebuje krmení. Ostatně uživatelé smartphonů to taky vědí dost dobře.

Co je ale ještě horší, tak v GPRS režimu jdou data výhradně na server. Tedy nastavené notifikace o změně polohy, překročení rychlosti a hlavně i o slábnoucí baterii tam jdou taky. Takže vlastně končí na hnojišti, protože se online neozvou na telefonu. Takto může člověk snadno zjistit, že accu je hin až v okamžiku, kdy potřebuje zjistit polohu. Otevře záznam na webu a tam jsou poslední data pár hodin stará a čerstvější už nebudou...

Pro náš účel je tedy jednoznačně lepší SMS režim. Tracker spotřebovává mnohem méně energie a vydrží tak mnohem déle. Navíc už několik hodin před smrtí posílá SMS se zprávou o slábnoucím accu. V případě potřeby stačí stačí prozvonit a pošle SMS s polohou. Taky se dá poslat příkaz k nahlášení pohybu a kdyby někdo padák našel a odnášel ho, hned to taky nabonzuje. Funguje to samozřejmě jen do vybití accu nebo než ho někdo vypne. Ovšem každá takový zpráva stojí tolik, co celodenní přenos dat. Zní to jako moc, ale je to jen kačka pade. To je v pohodě.

GPRS režim se zase jeví jako výborný do auta, kdy lze napájení natvrdo připojit k palubnímu accu. Ten by tracker neměl hned tak vycucnout a to ani v tom nejrychleji povoleném přenosu po 20s.
zdzd
RC paraglider pilot

Uživatelé Informace

Zpět na Rady a Nápady