Antispark konektor

žádná rada není špatná

Antispark konektor

Příspěvekod dub » ned srp 20, 2017 3:31 pm

Při létání s velkým Foxem, jako letový akumulátor používám 6-ti článek Lipol . Při připojování konektoru k regulátoru je toto doprovázeno dost silnou ránou a jiskrou. To proto než se nabijí kondíky v regulátoru. Odstranění jiskření se dá vyřešit antispark konektorem. Originál vyrábí třeba firma Jeti. Na internetu jsem sebral pár rad jak se dá konektor vyrobit a pustil se do výroby samodomo. Výsledek super. Nedalo mi to a při výrobě jsem pracovní postup fotil, třeba to někomu pomůže, když se rozhodne vyrobit si antispark konektor sám.
Strojní vybavení není potřeba žádné, jen akuvrtačka,lupénková pilka, kousek jemného brusného papíru, kulatý pilník dle průměru konektoru, dřevěný kolíček na prádlo (aby nás nepálili prsty) pájka, cín a kalafuna. Hodí se i multimetr s ohmetrem.
Materiál konektor samec + samička dle průměru, který budete potřebovat. V mém případě to byl konektor o síle 4mm, kousek oboustanného kuprextitu síla 1,5 mm, kousek smršťovačky a miniaturní odpor 40 - 70 ohmů.
Hodnotu odporu mi sdělil kolega při proměření originál antispark konektoru od Jeti.
Do kuprextitu vyvrtáme 4mm díru a stáhneme do šroubu s půlkulatou hlavou a hlavu obkreslíme lihovou fixou

Nahrubo opracujeme tvar

Nahrubo opracovaný kroužek znova nasuneme na šroub a zajistíme maticí. Tuto sestavu upneme do vtračky a obrousíme konečný kulatý tvar podle hlavy šroubu

Hotový kroužek

Nyní je zapotřebí od samičky odříznout kousek široký asi 3mm. Označíme si fixou vzdálenost. Potom tělo konektoru upneme do vrtačky. Vrtačku roztočíme a v místě kde má být proveden řez přiložíme lupínkovou pilku a mírně na ni tlačíme. Po chvilce kroužek odpadne

Teď přichází docela důležitá operace a to vybrousit v kuprextitovém kroužku tak velkou díru, aby šel kroužek těsně nasunout na tělo konektoru. Na těsno je důležité hodně nám to ušetří nervy při pájení :lol:

Ted´přichází moment, kdy se musíme rozhodnout , zda antispark konektor naletujeme přímo na kabel, kam chceme a nebo budeme mít jakousi antisparkovou spojku. Já se rozhodl pro spojku a proto jsem na konec samičky konektoru připájel samečka. Je to dobré dělat v tuto chvíli, kdy se dají konektory dostatečně prohřát. Spojku jsem zvolil z toho důvodu, maximální proudový odběr při létání s krosnou nepřesáhne ve špičkách 45A a při letu se pohubuje v průměru okolo 20A, tak tam by ten jeden konektor neměl vadit. Při stálém větším odběru třeba nad 50 A bych samičku připájel přímo na kabel regulátoru.

Teď je nutné na kuprextitovém kroužku pilníkem odstranit malou část mědi a to v místech kde bude vypilovaná drážka přívodu odporu, který je přiletován na čelní stranu. To proto, aby nedošlo ke zkratu .

Nástává fáze spájení všeho dohromady.Důležité před pájením je očistit měděný povrch kroužku , aby byl bez oxidace a cín dobře a rychle chytnul. Při přílišném ohřívání hrozí, že se měď z laminátu odlepí.Nejdříve se přiletuje kuprextitový kroužek k samičce konektoru. Kroužek se nasadí zhruba 0,5mm na tělo a připájí. Potom připájíme odříznutou část konekttoru na druhou část kuprextitového kroužku. Celé to jde spájet v ruce :D :D :D . Potom vypilujeme drážku pro přívod odporu

V této fázi je dobré změřit ohmetrem zda nedošlo ke zkratu mezi tělem a přední částí . Jestliže ne připájíme odpor. nejdříve na přední část a potom na tělo konektoru

Nyní ohmetrem zkontrolujeme, zda se dílo podařilo, jeden měřící kabel přiložime na tělo konektoru a druhý na čelní část. Ohmetr musí ukázat hodnotu odporu. Když je vše v pořádku konektor zasmrštíme a je hotovo

Pohled na konektor na kabelu k nabíječce, kde rovněž dochází k jiskření

Pohled na konektor na krosně . Maximální spokojenost :D :D :D :D :D

Celá výroba zabrala zhruba 2 a půl hodiny práce i s nadáváním :lol: :lol: :lol: :lol:
Křídla mohou narůst jenom těm, kteří zkoušejí létat
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace
Věk: 53

Re: Antispark konektor

Příspěvekod PetrB » stř zář 06, 2017 5:29 am

čau Jirko,
Při prolézání stránek JIVARO-MODELS.ORG jsem náhodou narazil na tento fígl ohledně jiskření při zapojování konektorů.
http://www.jivaro-models.org/spark/page_spark.html
V jednoduchosti je síla. Nemám odzkoušeno ale asi to bude fungovat ;) 10minut práce bez nadávání :lol:
"Padák byl vymyšlen jako záchranný prostředek a né věc na blbnutí."
PetrB
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace
Věk: 50

Příspěvekod dub » stř zář 06, 2017 6:21 am

Čau Petře , o tomto fíglu vím. Je to jednodušší na výrobu, ale vadí mi tam ty dva další konektory navíc a i zapojování postrádá komfort který je u mého antispark konektorru. A hlavně ten můj je takový univerzální. proto jsem si vyrobil už 2 kusy. Když připojuji 6-ti článek k nabíječce, tak taky pěkně práskne. Když mu však do mínusové cesty zapojím můj konektor je po jiskření. Samozřejmě nejdříve zapojíme plusovou větev a potom mínus s antisparkem.
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod PetrB » stř zář 06, 2017 7:03 am

Já to tam nedával kvůli tobě, ty jsi moc velkej estét. :lol:
To je pro takový jako já, rychle-levně-účelně.
PetrB
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod dub » stř zář 06, 2017 7:41 am

Tak to jóóó :lol:
Ale Petře i ty by jsi mohl mít hezký a jednoduchý antispark konektor :D
Otevřel jsem si ten Tvůj odkaz a dobrá je ta tabulky s hodnotami odporů. Hodnoty nejsou až zas tak kritické.
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod PetrB » stř zář 06, 2017 7:49 am

Na to, co já používám za baterky, je to o ničem. ;)
PetrB
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod dub » stř zář 06, 2017 7:58 am

Nač ta zbytečná skromnost :D Neboj třeba časem také přejdeš na víc článků. Má to řadu výhod, jako jediná nevýhoda je vyšší pořizovací cena :(
Takovej krásnej plac co máš skoro za barákem úplnej hřích toho nevyužít ;)
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Zpět na Rady a Nápady