RC Para mixer - výroba

žádná rada není špatná

RC Para mixer - výroba

Příspěvekod Escaper » úte kvě 29, 2018 8:38 pm

Zdravím vespolek. Kdyby měl někdo zájem, vytvořil jsem program pro Arduino s para mixerem. Sedačka se zatím vyrábí, takže přiložené video je jen na stole.

https://youtu.be/3G9cN6IlFiM

Na zdrojový kód si nenárokuji žádná práva, takže přikládám níže. Použito Arduino Nano Strong kvůli výhodné konfiguraci pinů napájení a signálu. Pokud umíte, nebo máte ve svém okolí někoho, kdo umí s arduinem, je programování záležitost na minuty.´

Případné připomínky, nebo návrhy, rád zapracuji do programu a budu aktualizovat.

Kód: Vybrat vše
#include <EnableInterrupt.h>
#include <Servo.h>

#define RC_NUM_CHANNELS  2

#define AIL  0
#define ELE  1

#define AIL_INPUT  A0   // vstup křidélka
#define ELE_INPUT  A1   // vstup výškovka

Servo LEVA;
Servo PRAVA;

int KRID,VYSK,LEVA_VAL,PRAVA_VAL,KRID_L,KRID_P;

uint16_t rc_values[RC_NUM_CHANNELS];
uint32_t rc_start[RC_NUM_CHANNELS];
volatile uint16_t rc_shared[RC_NUM_CHANNELS];

void rc_read_values() {
  noInterrupts();
  memcpy(rc_values, (const void *)rc_shared, sizeof(rc_shared));
  interrupts();
}

void calc_input(uint8_t channel, uint8_t input_pin) {
  if (digitalRead(input_pin) == HIGH) {
    rc_start[channel] = micros();
  } else {
    uint16_t rc_compare = (uint16_t)(micros() - rc_start[channel]);
    rc_shared[channel] = rc_compare;
  }
}

void calc_ch1() { calc_input(AIL, AIL_INPUT); }
void calc_ch2() { calc_input(ELE, ELE_INPUT); }

void setup() {
  Serial.begin(SERIAL_PORT_SPEED);

pinMode(AIL_INPUT, INPUT);
  pinMode(ELE_INPUT, INPUT);

enableInterrupt(AIL_INPUT, calc_ch1, CHANGE);
  enableInterrupt(ELE_INPUT, calc_ch2, CHANGE);

LEVA.attach(9);     // výstup levá
  PRAVA.attach(10);   // výstup pravá
}

void loop() {
  rc_read_values();
  KRID = map(rc_values[AIL],960,2012,25,155);
  VYSK = map(rc_values[ELE],960,2012,25,155);
  VYSK = abs(min(VYSK,90)-90);
  KRID_P = abs(min(KRID,90)-90);
  KRID_L = (max(KRID,90)-90);
  LEVA_VAL = (38 + (2 * KRID_L) + (2 * VYSK));
  LEVA_VAL = min(LEVA_VAL,140);
  PRAVA_VAL = (40 + (2 * KRID_P) + (2 * VYSK));
  PRAVA_VAL = min(PRAVA_VAL,140);
  PRAVA_VAL = PRAVA_VAL - 180;
  PRAVA_VAL = abs(PRAVA_VAL);

LEVA.write(LEVA_VAL);
  PRAVA.write(PRAVA_VAL);

delay(10);
}
Escaper
Nováček

Uživatelé Informace

Re: RC Para mixer - výroba

Příspěvekod dub » stř kvě 30, 2018 6:17 am

Ahoj , tak to je dobrý počin, za mě velká pochvala. Myslel jsem si , že v dnešní době složitých počítačových souprav nebude paramixér zapotřebí. Ale pak nastanou chvíle, kdy si člověk chce jen tak zablbnout , nacpe sedačku s padákem do batohu a k tomu přibalí nějakou obyčejnou soupravu a vyrazí na kopec. Tam se ten paramixer určitě hodí.
Možná by ještě stálo za to napsat na kolik celá ta věc vyjde . A zda je možno celý paramix koupit jako finální výrobek. Přeci jen jsou mezi námi lidé do elektronice moc nerozumí a tak by tuto možnost určitě přivítali. Vůbec bych se nebál toho, že bys musel vyrábět stovkové série :D .
Ale jinak fakt dobrý
Křídla mohou narůst jenom těm, kteří zkoušejí létat
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace
Věk: 58

Příspěvekod Escaper » stř kvě 30, 2018 7:02 am

U nás jde ta řídící deska koupit za 270,- u šilhajících obchodníků asi za 100,- k tomu dva servo kabely odhadem 40,- a to je vše. kdyby někdo chtěl hotový komplet a nevadilo by mu počkat než dorazí z asie tak si myslím že za 300,- i s poštou by to šlo.
Neplánuju na tom zbohatnout, spíš to beru jako výpomoc. Sám nenám prostředky na to koupit luxusní vybavní, takže vím, jaké to je.
Escaper
Nováček

Uživatelé Informace

Příspěvekod dub » stř kvě 30, 2018 7:34 am

Tak to je super zpráva, myslím, že dost lidí, kterí sem na fórum chodí a paramixér by potřebovali tuto zprávu ocení. Za 300 stovky to je dobrá cena V Německu za to chtějí 19,90 euro a ve Francii 24 euro. K tomu ještě poštovné .

No ještě kdyby šel udělat nějaký modul na osvětlení vrchlíku při nočním lítání :-)
Ledky a zdroje pro diody mám doma, ale nemůžu se k tomu někak dokopat. Ale noční lítání má také něco do sebe. Hodně důležitá je tam spolehlivost zařízení (světla) protože to když zhasne a je tma jako v pytli, tak už padák fakt není vidět :-)
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod zdzd » stř kvě 30, 2018 11:30 am

dub píše:No ještě kdyby šel udělat nějaký modul na osvětlení vrchlíku při nočním lítání :-)
Ledky a zdroje pro diody mám doma, ale nemůžu se k tomu někak dokopat. Ale noční lítání má také něco do sebe. Hodně důležitá je tam spolehlivost zařízení (světla) protože to když zhasne a je tma jako v pytli, tak už padák fakt není vidět :-)

Spínač osvětlení jsem po x pokusech nakonec udělal z diskrétních součástek. http://www.rcmania.cz/download/file.php?id=22982

Elektronika je v krosně dost nahňahňaná a všechny mikroprocesorové spínače v důsledku rušení blbly. Sem tam reset, poblikávání...

A pokud to arduino nebude pořádně odrušené, čeká jej totéž. A zasukované ruce není nic o co by člověk stál.
zdzd
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod Escaper » stř kvě 30, 2018 1:01 pm

dub píše:No ještě kdyby šel udělat nějaký modul na osvětlení vrchlíku při nočním lítání :-)

Určitě by šel. Rušení bych se extra nebál. Jediný problém může být s kolísáním napájecího napětí při záběru serv, ale to jde snadno vyřešit. Jestli je potřeba světlo spínat za letu, šel by doprogramovat do mixeru ještě jeden kanál, který by spínání zajišťoval.
Teď jen nějaké parametry toho světla. Víme alespoň nějaký dostatečný výkon pro osvětlení, kam to má svítit atd?
Escaper
Nováček

Uživatelé Informace

Příspěvekod dub » čtv kvě 31, 2018 7:35 am

Ahoj , no mělo by to svítit do vrchlíku něco jsem vyrobil a pospájel pomocí komponentů od firmy Bell , odkaz je zde :
viewtopic.php?f=6&t=235&start=10
ale je toho moc, co se musí cpát do krosny. Ideální by bylo kdyby to bylo vše pohromadě.Ty 3 třiwatový diody je asi minimum, aby byl vrchlík dobře vidět. kdyby jich bylo 5 bylo by to lepší. Každá z nich si vezme kolem 800 mA a tak se to musí nějak uchladit. Světlo je lepší studenější , připadá mi to za tmy lépe viditelnější. Tak asi tak :-)
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod zdzd » čtv kvě 31, 2018 9:18 am

zdzd
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Příspěvekod Escaper » čtv kvě 31, 2018 11:22 am

dub píše:Ahoj , no mělo by to svítit do vrchlíku něco jsem vyrobil a pospájel pomocí komponentů od firmy Bell , odkaz je zde :
viewtopic.php?f=6&t=235&start=10
ale je toho moc, co se musí cpát do krosny. Ideální by bylo kdyby to bylo vše pohromadě.Ty 3 třiwatový diody je asi minimum, aby byl vrchlík dobře vidět. kdyby jich bylo 5 bylo by to lepší. Každá z nich si vezme kolem 800 mA a tak se to musí nějak uchladit. Světlo je lepší studenější , připadá mi to za tmy lépe viditelnější. Tak asi tak :-)

Ahoj,
píšeš tam, že jsi proud LED zmenšil na cca 210mA to jsi ji degradoval na cca 0,8W. Podle zkušenosti si myslím, že by měly stačit 3ks 1W led s optikou, tak aby světlo bylo nasměrované na vrchlík. Předpokládám, že ty tvoje diody mají vyzařovací úhel 120°, takže většina světla letí do černočerné tmy. Zkrotit to světlo do 30° úhlů a bude to supr. Nehledě na nižší spotřebu z baterie a nižní požadavky na chlazení. Hlídáš nějak vybití baterie?
Escaper
Nováček

Uživatelé Informace

Příspěvekod dub » pát čer 01, 2018 7:57 am

Intenzitu světla jsem nastavoval jen tak podle oka. Když jsem točil trimrem v regulátoru a viděl jsem že se intenzita svitu se již moc nezvětšuje, tak jsem jel zpátky a nastavil to tak aby byla spotřeba nejmenší. Ono když teklo do ledek 500mA, tak topily docela slušně a to jsem je měl přidělané na chladiči a podmázlé teplovodivou pastou. Baterky jsem nijak nehlídal lítal jsem na čas. Teď když mám senzory spotřeby, tak lítám a hlídám si spotřebovanou energiii. Světlo napájím z balančního konektoru. Tak vzhledem ke spotřebe motoru 20-50A je spotřeba světla zanedbatelná.
Jo ty moje ledky májí vyzařovací úhel 120 st. Vrchlík osvětlí v pohodě. Občas se padák nebo krosna zakýve a osvětleno je pořád. nevím když bude ostřejší úhlel, zda by to to osvětlení pokrylo. Všechno je jen teorie, chce to vyzkoušet v praxi a pak se uvidí :-)
dub
RC paraglider vývoj

Uživatelé Informace

Další

Zpět na Rady a Nápady